Młodzież wybiera polską piosenkę

- Chcieliśmy dać młodzieży szansę na zaśpiewanie z akompaniamentem na żywo swoich autorskich piosenek. Pojawiło się wiele ciekawych głosów oraz tekstów o wartości literackiej – mówiła Magdalena Skawińska, wiceprezes Fundacji Art Music i organizatorka konkursu „Klawe piosenki”.

W minioną niedzielę, w Domu Kultury „Stokłosy” w Warszawie, odbył się koncert laureatów I edycji konkursu wokalnego „Klawe piosenki”. Konkurs ma za zadanie propagowanie twórczości wokalnej, literackiej i kompozytorskiej młodzieży w wieku 14-26 lat. Spośród 80 zgłoszeń, organizatorzy wyłonili 50 uczestników z całej Polski, którzy podczas ostatniego etapu walczyli o znalezienie się wśród dziesiątki najlepszych. Ich występy z akompaniamentem na żywo oceniało trzyosobowe jury w skład którego weszli: wokalistka klasyczna i śpiewaczka jazzowa - Magdalena Skawińska, aktor Tomasz Bednarek i poeta, satyryk, tekściarz - Jan Kazimierz Siwek.

 - Najważniejsze w ocenie dla mnie było to, czy muzyka współgra ze śpiewem i czy wokalista potrafi współpracować z muzykiem. Oceniałam ciekawą barwę głosu, czystość dźwięku i poprawną emisję głosu – mówiła Magdalena Skawińska, jurorka, wokalistka jazzowa.

Na niewielkiej scenie domu kultury wybrzmiały piosenki Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty czy też Wojciecha Młynarskiego. Niektóre osoby zdecydowały się na autorskie kompozycje. - Tekst „Drzewo marzeń”, napisany przez osobę, która swoją postawą pokazuje, że należy iść słoneczną stroną ulicy jest bardzo ważny dla początku tego konkursu, jest wyróżnieniem charakteru tego przedsięwzięcia – podkreślił Jan Kazimierz Siwek.

- Ten tekst powstał w ciągu piętnastu minut. Jest o tym, że warto czekać na spełnienie choć jednego marzenia – mówiła Małgorzata Dłużniewska, autorka tekstu „Drzewo marzeń”.

Prezentacjom od strony aktorskiej przyglądał się juror Tomasz Bednarek. – To nie był łatwy wybór. Walczyłem o swoich faworytów do samego końca. Cieszę się, że młodzi ludzie chcą się konfrontować, sprawdzając przy tym, czy scena będzie dla nich miejscem wykonywania zawodu, czy będą ją raczej traktować hobbystycznie – podsumował.

Organizatorzy nagrodzili dziesięciu uczestników i wręczyli cztery wyróżnienia. – Bardzo się cieszę, że zostałem dostrzeżony. Praca, którą włożyłem w ten utwór została doceniona, a to znak, ze idę w dobrym kierunku – mówił Tomasz Baracz, wyróżniony za piosenkę „Brzydkie oczy”. – Ten konkurs miał wyjątkowy klimat, panowała bardzo przyjazna atmosfera, wszyscy służyli dobrą radą – dodała Daria Markiewicz-Kraśko, zwyciężczyni konkursu w kategorii 20-26 lat,. 

Realizacja projektu w zakresie przygotowania i przeprowadzenia konkursu została wsparta dotacją celową ze środków budżetowych Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. – Warto wspierać takie inicjatywy, ponieważ dotyczą one młodych ludzi i dają im szansę na rozwijanie swoich pasji. W dzisiejszych czasach umów śmieciowych, braku pracy i braku sensu życia, każda forma, w której młody człowiek odnajduje ten sens jest na wagę złota – mówiła Teresa Jurczyńska-Owczarek, przewodnicząca Rady Dzielnicy Ursynów.

Organizatorem konkursu była Fundacja ArtMusic i Akademia Sztuk Scenicznych i Estradowych. Portal Ludzi Sztuki objął wydarzenie patronatem medialnym.

W I edycji konkursu "Klawe Piosenki" zwyciężyli:

- w kategorii 14-19 lat:

    I miejsce - Magdalena Dąbkowska - "Polska Madonna"

    II miejsce - Aleksandra Wójcik - "Zielono mi"

    III miejsce - Natalia Grzywacz - "W naszym niebie"

    wyróżnienie - Dominik Sieńko - "Bądź moim natchnieniem" i Julia Jadczyszyn - "Szarp Pan bas"

- w kategorii 20-26 lat:

    I miejsce - Daria Markiewicz-Kraśko - "Powrócisz tu"

    II miejsce - Monika Malczak - "Oczy przezroczyste"

    III miejsce - Krystyna Ostrowska - "Szkoda róż"

    wyróżnienie - Małgorzata Dłużniewska - "Drzewo marzeń" i Tomasz Baracz - "Brzydkie oczy"

Iza Wojtowicz

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.