Zdjęcia wybitnie filmowe - relacja z wernisażu wystawy Marcina Sautera i Wojciecha Woźniaka

- Zdjęcia Marcina Sautera podobają mi się dlatego, że ja na nich jestem - podkreśla Tadeusz Sobolewski. - Właściwie na każdym. Nie widać mnie, ale ja tam stoję i patrzę. Jak widz kinowy, czuję identyfikację z tym co na ekranie. W fotografii nie zawsze tak bywa. Czasme jest na niej tylko autor, jego spojrzenie. Ale te zdjęcia są wybitnie filmowe... 

- Na przestrzeni lat, w mikro społecznościach tworzonych przez mieszkańców bloków, łatwo zaobserwować postępujący proces izolacji, anonimowości i osobności. Nasze życie toczy się za zamkniętymi drzwiami naszych mieszkań - mówi o swoich pracach Wojciech Woźniak.

Marcina Sautera i Wojciecha Woźniaka jeszcze wczoraj mogliśmy spotkać na wernisażu ich wspólnej wystawy w kołobrzeskiej Galerii Sztuki Współczesnej. Gdzie są dziś? No cóż... Pewnie wpatrują się przez obiektyw swoich aparatów na nowe zjawiska, dokumentując to co interesujące, ujmujące, lub też niezwykłe w swej zwykłości i codzienności. Wystawa w miejscowym ratuszu potrwa do 16 kwietnia. Czy warto tu zajrzeć?  W fotogramach Sautera każdy z nas odnajdzie czas w różnych częściach świata, a w tych od Woźniaka być może swoje meble z lat siedemdziesiątych... Ale nie tylko.

Marcin Sauter to fotograf, reżyser i operator filmowy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Polskiej Akademii Filmowej. Studiował fotografię w PWSFTviT w Łodzi. Jest absolwentem, a obecnie wykładowcą Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W latach 90-tych był fotoreporterem Gazety Wyborczej. Publikował fotoreportaże w czasopismach Pozytyw i Magazyn Rzeczpospolitej. To fotosista Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Autor około 20 indywidualnych wystaw fotograficznych. Ostatnie z nich to: „Smutek Podróży“ i „Fotografie“ Galeria Miejska BWA Bydgoszcz, „Spokój Podróży“ Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, „Fotografie“ Galeria Miejska Kraków i „Kawałki Świata“ Galeria Arsenał Wrocław. Reżyser i operator ponad 20 filmów dokumentalnych m.in.: „Za płotem“, „Pierwszy dzień“, „Kino Objazdowe“, „Na północ od Kalabrii“, „Hakawati“, „La Machina“, „Mleczny Brat“, za które otrzymał około 40 nagród filmowych w tym nagrody główne na festiwalach filmowych m.in. w: Meksyku, Paryżu, Chicago, Wilnie, Londynie, Kijowie, Belfaście, Lizbonie i Krakowie. Film „Za płotem“ został uznany we Francji za jeden z 10 najwybitniejszych, krótkometrażowych filmów ostatniej dekady. W 2006 r. otrzymał list gratulacyjny od Prezydenta RP, za sukcesy filmowe zagranicą.

Wojciech Woźniak to fotografik i muzyk. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1996 roku fotograf w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1995 - 2005 współorganizował Przegląd Fotografii Bydgoskiej (BWA). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. „Outside-Inside” (Bydgoszcz) oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i na świecie. Ważne cykle prac to: „Krótka opowieść o miłości i tęsknocie”, „Ogrody wyobraźni”, „Droga” „Pamiątki”, „Przybysz”, „Sentymenty”, „Duży pokój”, „Obecność”, „Codzienne rytuały” oraz „Still Live”. Współzałożyciel i basista zespołów muzycznych: Variete i The Cyclists. W 2008 roku został uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”. (ms)

Fot. GSW i Mirosław Szczeglik

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.