21 marca - Światowy Dzień Poezji

Włączmy się i my w światową akcję czytania, słuchania i rozmawiania o poezji! Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku w Paryżu. 

Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. 

UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie". Światowy Dzień Poezji obchodzony jest głównie w Paryżu, gdzie od lat funkcjonuje tradycja festiwali poetyckich. Hucznie świętuje się też Dzień Poezji w Grecji - w Delfach i Atenach, a także w Hiszpanii.

Poezja jest dla każdego - łączy ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu, poglądach czy statusie materialnym. Skłania do refleksji, poznania myśli i emocji innych ludzi, czasem wyjścia poza schemat, uważniejszego spojrzenia, zatrzymania się choć na chwilę. 

Pozwala widzieć i rozumieć więcej, czyni życie piękniejszym lub po prostu - bardziej znośnym. Wymaga od nas uwagi, otwartości, empatii. 

Cytując Irinę Bokovą – Dyrektor Generalną UNESCO – „Każdy wiersz jest unikalny, ale każdy odzwierciedla uniwersalne ludzkie doświadczenie, kreatywność przekraczającą wszelkie granice, w stałej afirmacji ludzkości jako jednej rodziny”. 

Nie może nas zabraknąć wśród odbiorców poezji, otwórzmy się i pozwólmy wzbogacić, upiększyć nasze życie. 

Włączmy poezję na różne sposoby: czytając wybrane, ulubione wiersze, samodzielnie skomponowane czy lokalnych twórców, słuchając poezji śpiewanej, śpiewając poezję, rozmawiając o niej… 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.