Człowiek nie pies i czytać musi!

Już  w piątek, 12 czerwca  rozpocznie się w Warszawie trzydniowy Duży Festiwal Czytania 2015 (Big Book Festiwal). Trzecia edycja międzynarodowego święta entuzjastów książek organizowana jest przez fundację „Kultura nie boli”. Tym razem hasłem imprezy jest „Człowiek nie pies i czytać musi!”. Dlaczego takie przesłanie? W kampanię reklamową przedsięwzięcia zaangażowali się polscy pisarze i ich psy.  W ramach Festiwalu odbędzie się czterdzieści wydarzeń m.in. debaty w zaskakującym składzie, rozmowy ważne, ale nie zawsze na serio, mrożące krew gry kryminalne, rozbrajające konkursy, spacery tematyczne, ćwiczenia terenowe, rekord świata w czytania, a także spektakl multimedialny i wystawa przestrzenna. Będzie też czytelnia na wolnym powietrzu, księgarnia i kawiarnia. Wszystko to od piątku do niedzieli (12-14.06) w dawnej fabryce serów  przy ul. Hożej 51.

W tym roku na Festiwal przyjadą autorzy z Polski i kilkunastu krajów świata – od Indii po USA. Spotkać będzie można tu największe nazwiska literatury współczesnej, m. in. świetną brytyjską pisarkę Zadie Smith, białoruską reporterkę Swietłanę Aleksijewicz, norweskiego powieściopisarza Larsa Saabye Christensena, brytyjskiego pisarza Hanifa Kureishi, fińską pisarkę Sofi Oksanen, rosyjskiego pisarza Władimira Sorokina, brytyjską pisarkę kryminalną Sophie Hannan, indyjskiego poetę Jeeta Thayila, niemiecką pisarkę i publicystkę Tanję Duckers oraz norweską powieściopisarkę Herbjorg Wassmo. Wśród polskich autorów warto podać nazwiska Magdaleny Tulli, Stefana Chwina, Joanny Bator, Jakuba Żulczyka, Anny Janko, Artura Domosławskiego czy Angeliki Kuźniak. Gości zaproszonych ze świata książki jest blisko stu.

Festiwal to wydarzenia wyjątkowe, święto celebrowania książki, ze spotkaniami małym i bardzo dużymi w swej formie. To takie pospolite ruszenie na rzecz czytania. Wszystkie  wydarzenia są bezpłatne i otwarte dla publiczności. W piątek o 19.30 rozmowy o reportażu i literaturze z udziałem Razii Iqbal, prezenterki BBC, a potem o 21.30 na dziedzińcu przy Hożej spektakl multimedialny „W poszukiwaniu Jerzego Pilcha”…. Tak się zacznie…. A jak się skończy? Między innymi w niedzielę, w samo południe, próba pobicia rekordu świata w liczbie osób i psów czytających razem na wolnym powietrzu! A gdzie ten rekord? Pasaż Wiecha u zbiegu z ul. Chmielną.  

Zapraszamy do udziału w Festiwalu i wybrania sobie imprez najbardziej Wam odpowiadających. Każdy kto lubi literaturę znajdzie tu coś dla siebie!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.