Porcelanowa miłość u Olejnik

Za górami, za lasami, nad jeziorem, na skraju lasu, mieszkał sobie pewien indiański chłopiec. Był jeszcze smarkaty, niewiele wiedział o życiu i o sobie samym. A już zupełnie nic nie wiedział o miłości. Pewnego dnia znalazł figurkę cudnej urody. Była to laleczka z białej porcelany…. Czy bohater książki Agnieszki Olejnik dorośnie?

Agnieszka Olejnik jest polonistką i anglistką, z zamiłowania zaś podróżniczka. Jak sama mówi o sobie, bywa także pisarką. Mama trojga synów, zapalona ogrodniczka i właścicielka czterech psów. Pracuje jako nauczycielką w szkole podstawowej, poza pracą - w swoim wolnym - czasie zajmuje się fotografowaniem przyrody oraz prowadzi swojego bloga. Jest osobą o pogodnym nastawieniu do życia, a wszystkimi dobrymi uczuciami dzieli się z innymi. Autorka znana jest przede wszystkim z książek dla dzieci  i młodzieży: Ava i Tim. Droga na północ, Zbłądziłam  czy też z książki dla dorosłych Dante na tropie.

Dziewczyna z porcelany  to najnowsza powieść Agnieszki Olejnik. Michał – główny bohater książki to przebojowy student informatyki. Pomimo swoich 24 lat jeszcze nie zdążył dorosnąć. Jego życie toczy się wokół tego co jest tu i teraz. Nie zastanawia się nad przyszłością, bo i po co. Michał prowadzi beztroskie życie – jest modelem, a w wolnych chwilach fotografuje. To typowy kobieciarz. Nie zamierza się wiązać na stałe z kobietami.  A te zaś nie potrafią mu się oprzeć. Więc i…  on sam niczego sobie nie odmawia. Tę sielankę przerywa jednak jeden nieoczekiwany telefon. Wywraca całe  jego życie  do góry nogami. W wyniku tragicznego wypadku samochodowego Michał traci oboje rodziców. Musi wracać teraz do swojego rodzinnego miasteczka i zająć się swoim czteroletnim braciszkiem. Okazuje się, że to nie jest takie proste.  Nowa rzeczywistość nie jest już taka łatwa i przyjemna, ale mimo to chłopak zaczyna uczyć się odpowiedzialności, jak i miłości do młodszego brata. Powoli dokonuje się w nim przemiana. Kiedy w jego życiu pojawia się Zuzanna - opiekunka Tomeczka, nauczycielka języka rosyjskiego i rozwódka, Michał czuje że się zakochał.  To uczucie i fascynacja starszą od siebie kobietą zaczyna go przerażać, jednak jak łatwo się domyślić w końcu wybucha namiętność. Ta miłość nie jest łatwa, wręcz jest ona trudna i skomplikowana. Wymaga dojrzałości i zrozumienia. To miłość, która daje wiarę na przyszłość. To także opowieść o rodzinie – Michał zdaje sobie sprawę, że  tak naprawdę nie znał swoich rodziców, nic o nich nie wiedział. Gdy zaczyna odkrywać tajemnice, które rodzice ukrywali przez lata wie, że musi je teraz zaakceptować i zmierzyć się z całą prawdą.

Najnowsza powieść Agnieszki Olejnik skierowana jest do dojrzałego czytelnika. To opowieść o różnych przeciwnościach losu, poważnych decyzjach, które niosą za sobą konsekwencje. Opowieść o miłości, zaufaniu, bólu i wybaczaniu. To opowieść o ludzkich wyborach i o tym, że nigdy nie wolno się poddawać pomimo braku nadziei, że trzeba walczyć o to co kochamy. Dziewczyna z porcelany to obraz ludzkich uczuć. Wszyscy wiemy jak krucha, delikatna i cenna jest porcelana i jak niewiele trzeba, aby ją stracić. Jednak w relacjach międzyludzkich najczęściej jest tak, że dopiero potrafimy coś docenić, gdy już to stracimy. Dziewczyna z porcelany  to opowieść o przyspieszonym dojrzewaniu. Z zaciekawieniem obserwujemy wewnętrzną przemianę bohatera, rodzące się uczucie odpowiedzialności,  miłość do dziecka i kobiety. To opowieść psychologiczno – obyczajowa, skomplikowana i poruszająca. Pokazuje nam, że życie to nie bajka. Że w każdym momencie możemy spodziewać się trudnej do zaakceptowania rzeczywistości, to Ludzkie dramaty rozgrywające się każdego dnia i próba rozwiązania tych sytuacji. Ciekawie opisane relacje między bohaterami pokazują nam, że miłość ma różne oblicza. Pełna życiowych porad, prawdziwa i przede wszystkim napisana prostym językiem powieść o odpowiedzialności za siebie i innych oraz dojrzewaniu do miłości.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Zaloguj się aby dodać komentarz. Nie masz konta? Zarejestruj się.